„Dzienniki lodu” ze zdjęciami z Antarktydy

„Dzienniki lodu” ze zdjęciami z Antarktydy

Kilka tygodni temu ukazała się książka Wydawnictwa Poznańskiego zatytułowana „Dzienniki lodu”. Autorem jest Jean McNeil. O czym jest ta książka?

Fascynująca podróż w głąb przeszłości i przyszłości, tej osobistej i globalnej, relacjonowana prosto z dna rozpaczy i Dna Świata. McNeil zabiera czytelnika na Antarktydę — pachnącą krzesiwem i zatopioną w nadmiarze ciszy, pozbawioną horyzontu i życia, a jednak gwarantującą istnienie naszej planecie. Dzienniki lodu to książka, na stronach której zostaje przekroczona niejedna granica, próg, do którego lepiej nie docierać bez dobrego przewodnika.

Książka jest mi bliska z różnych powodów. Po pierwsze – bo łączy Antarktydę, fascynację lodem, dzieciństwo, utratę i spełnienie. Po drugie – tłumaczem jest moja koleżanka Paulina Surniak (której bloga powinni znać wszyscy, którzy lubią czytać książki). Po trzecie – dzięki Paulinie w książce znajdziecie moje zdjęcia z wyprawy na Antarktydę (wszystkie poza okładką). Za co Paulinie raz jeszcze serdecznie dziękuję.

Książki jeszcze nie przeczytałem – jestem na 253 stronie. Ale to co do tej pory przeczytałem bardzo mi się podoba. Brawo również za przekład. Czyta się naprawdę przyjemnie i płynnie.

Ciekawym doświadczeniem był dla mnie wybór zdjęć. Co prawda ja ich nie wybierałem tylko Wydawnictwo (ze wszystkich zrobionych przeze mnie zdjęć), ale zdjęcia, które zostały wybrane dały mi dużo do myślenia. Jakże inaczej patrzymy na te same obrazy. Na początku wydawało mi się, że wybrane zdjęcia nie oddają białego kontynentu i samej podróży. Ja wybrałbym inne zdjęcia. Przynajmniej tak mi się na początku wydawało. Ale im dłużej te zdjęcia oglądałem, tym coraz bardziej je odkrywałem. Ostatecznie do zdjęć przekonała mnie … książka.

O książce napisze kilka słów jak tylko ją przeczytam (co nastąpi zapewne w najbliższych dniach).

Poniżej jedno ze zdjęć z książki.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *